Nu sunt de acord cu rezultatele anchetei penale

16 decembrie 2021 22

Buna ziua. Mi-a fost furat telefonul si a fost deschis dosar penal. Politia a gasit telefonul si persoana vinovata, dar in final individul s-a ales doar cu o amenda. Care e procedura, daca nu sunt de acord cu aceasta amenda si doresc sa cer o pedeapsa mai mare? Unde depun solicitarea? Mersi.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bu na Oleg, ești în drept să contestezi sentința cu un apel la Curtea de Apel Chișinău, ca fiind blîndă, dar vreau să-ți atenționez, că art. 186 al. CP, prevede o așa sancțiune-amendă. Apelul o să fie respins

16 decembrie 2021