Nu sunt de acord sa fiu decazut din drepturile parintesti

24 mai 2020 13

Autoritatea tutelara vreau sa decada ambii parinti din drepturile parintesti. E nu sunt de acord, pentru ca lucrez oficial, am conditii pentru a intretine copiii. Ce trebuie sa fac ca sa-mi iau copiii de la asistenta parentala?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Dl. Uscatu, cazul DVS este reglamentat conform Articolul 68 Codul Familiei Modalitatea de decădere din drepturile părinteşti

(1) Decăderea din drepturile părinteşti are loc numai pe cale judecătorească.

(2) Acţiunea privind decăderea din drepturile părinteşti poate fi pornită de celălalt părinte, tutorele copilului, autoritatea tutelară.

(3)... mai detaliat Cererea privind decăderea din drepturile părinteşti se examinează cu participarea obligatorie a autorităţii tutelare.

(4) Instanţa judecătorească este obligată să transmită, în termen de 3 zile din momentul cînd hotărîrea privind decăderea din drepturile părinteşti a rămas definitivă, o copie a acesteia oficiului stare civilă din raza teritorială a instanţei. În cazul DVS trebue să apelați în instanța de judecată, unde să aduceți argumentele invocate în solicitare, succese.

25 mai 2020