Nu sunt pus la evidența militară

26 aprilie 2024 3

Bună ziua. Am 20 de ani, sunt student în anul întâi la o universitate din România. Nu sunt pus nicăieri la evidență militară, pentru că am viză de reședință în orașul Bender, iar aici nu exista comisariat militar moldovenesc. Ce sancțiuni îmi pot fi aplicate pentru că nu m-am fost pus la evidență tot timpul acesta? Pot să mă pun la evidență la un comisariat din altă regiune, de exemplu Anenii Noi, fiind domiciliat în Bender?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua Sergiu, încearcă la comisariatul militar din Anenii Noi să te pui la evidență, să răspunzi administrativ nu poți să fi tras admenistrativ, deoarece viza de reședință e în Bender( Toghina ).

27 aprilie 2024