Nu vreau să fac serviciul militar

20 septembrie 2023 4

Bună ziua. Ce să fac și de ce acte am nevoie ca să nu fac serviciul militar obligatoriu?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Există cîteva opţiuni de a nu îndepliniţi serviciul militar în termen.
1. mergeţi la studii şi faceţi în paralel catedra militară (contra cost);
2. puteţi face serviciu militar de alternativă;
3. puteţi pleca peste hotare pînă la vîrsta de 27 ani şi solicita excluderea din evidenţa militară.
4. nu vă prezentaţi la citare... mai detaliat în centru militar însă riscaţi o amendă de pînă la 1500 lei (750 dacă achitaţi în 72ore) pentru fiecare neprezentare.

21 septembrie 2023
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Pot să scap de fiecare dată cu amendă sau totul e pana la un timp?

Scăpați de fiecare dată cu amendă până la vârsta de 27 de ani cînd expiră termenul de a executa servicul militar în termen.

Codul contravențional prevede:
Articolul 366. Neîndeplinirea îndatoririlor privind evidenţa militară

(1) Neprezentarea persoanei care se află... mai detaliat la evidenţă sau care este obligată să se afle la evidenţă militară, la citarea organelor administrativ-militare, fără motive întemeiate sau plecarea ei în o altă localitate pentru domiciliere ori şedere temporară, sau plecarea în străinătate pe un termen ce depăşeşte 30 de zile fără a se scoate de la evidenţă, sau sosirea dintr-o altă localitate unde domiciliază temporar fără a se pune la evidenţă militară, precum şi comunicarea tardivă organului de evidenţă militară a datelor despre schimbarea stării familiale, a domiciliului, a locului de studii, de muncă sau schimbarea funcţiei, pentru o perioadă ce depăşeşte 30 de zile,

se sancționează cu amendă de la 12 la 30 de unități convenționale.

22 septembrie 2023