Nu vreau sa platesc penalitatile acumulate in urma nerambursarii creditului

25 decembrie 2023 3

Buna ziua. Am luat un credit, pe care nu am reusit sa-l rambursez. Am fost contactat de creditor care mi-a cerut sa platesc jumatate din suma datoriei in decurs de o saptamana, iar cealalta jumatate la o data ulterioara. Evident s-au acumulat penalitati. Ce se intampla daca vreau sa platesc cealalta jumatate din suma datoriei, dar nu platesc penalitatile?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Ion, de dorit să te apreciezi cu datoria și penalitatea, dacă o să achiți o pate din datorie, o să dai dovadă, că recunoști și restul, inclusiv și penalitate, decizia e după DVS,

26 decembrie 2023
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Dl Ion, bună ziua!

Referitor la penalitate trebuie să vedeți cât de mare este aceasta în raport cu suma care ați luat-o contractat-o.

Condițiile contractului au fost negociate în prealabil sau acestea au fost impuse de către Creditor?
Creditorul a adus la cunoștință condițiile precontractuale, din care să știți la ce vă angajați,... mai detaliat care sunt plățile datorate și termenele de plată?

Ați putea încerca să ridicați întrebarea cu privire la nulitatea de protecție a consumatorului, prin care să solicitați anularea clauzei penale din motiv că a fost impusă fără să fie negociată.

În cazul în care nu ați achitat mai multe rate, creditul este în drept să solicite rambursarea anticipată la tot restul sumei primite și penalitățile acumulate pentru ratele deja neplătite la termen.

Penalitatea crește zilnic și ar fi bine să stingeți o parte din datoria de bază (din corpul creditului).

Atunci când faceți plățile menționați, în scris, că Dvs. stingeți corpul creditului, pentru a reduce din penalitatea care crește zilnic și eventual să încercați anularea clauzei penale în instanța de judecată.

Cu respect,
Igor Brinișter

26 decembrie 2023