Nucarii vecinului plantați pe linia de hotar

18 februarie 2018 40

Două terenuri agricole, în extravilanul satului. Vecinul terenului agricol a plantat nucari exact pe linia de hotar, nerespectînd limita de 2 metri. Datorita acestui fapt, porumbul, grîul, roșiile pe care le plantez, nu rodesc corespunzător din cauza nucarilor vecinului care deja au vîrsta de 7 ani. Spuneți-mi vă rog, am șanse sau se merită să înaintez o acțiune în judecată privind înlăturarea obstacolelor prin scoaterea plantațiilor ce le aparțin vecinului?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Dacă nu reuşiţi să vă înţelegeţi cu vecinul, doar instanţa de judecată poate soluţiona problema. Argumentele dvs par convingătoare în sensul că încălcarea regulii vă cauzează un prejudiciu.

18 februarie 2018