Numărul cadastral al apartamentului

5 iulie 2023 3

Bună ziua. Am ratat termenul de acceptare a moștenirii și am obținut prin instanță o hotărâre privind intrarea de fapt în moștenire (o cotă-parte de 1/2 din apartament și conturile bancare). Însă în hotărârea judecătorească este indicat greșit numărul cadastral al apartamentului vizat, din cauză că avocatul a indicat incorect în cerere numarul cadastral. Va putea notarul să-mi elibereze un certificat de moștenitor doar pentru conturile bancare? Ce să fac cu apartamentul? Trebuie să mă adresez din nou în instanță cu o cerere nouă și să trec prin toate celelalte proceduri? Cum rămâne cu hotărârea judecătorească pe care o am? Trebuie să o anulez? Cum s-o fac?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua. Dacă la dosar este anexat estras din registru bunurilor imobile cu numărul corect, adresațivă instanței de judecată care a emis hotărîrea cu o cerere de corectare a erorilor.
Codul de procedură civilă prevede:
Articolul 249. Corectarea greşelilor din hotărîre

(1) După pronunţarea hotărîrii, instanţa care a adoptat-o nu este în drept... mai detaliat să o anuleze nici să o modifice.

(2) La cererea participanţilor la proces sau din oficiu, instanţa judecătorească corectează greşelile sau omisiunile din hotărîre care ţin de nume, calitatea procesuală, orice alte erori materiale sau de calcul evidente. Problema corectării unor astfel de greșeli se soluționează în baza dosarului și/sau a materialelor anexate la cererea de corectare a greșelilor sau a omisiunilor, fără citarea participanților la proces. Instanța care examinează problema corectării poate dispune citarea participanţilor pentru a se pronunța cu privire la temeiurile de corectare. Neprezentarea lor însă nu împiedică examinarea corectării greşelilor.

6 iulie 2023