Nume de familie după căsătorie

12 iulie 2021 23

Bună ziua. După obținerea certificatului de căsătorie în care ambii soți au același nume de familie, este posibil ca soția sa perfecteze actele sale după un timp (câțiva ani) sau, de exemplu la expirarea acestora și doar atunci sa le schimbe în numele sotului Nu vor fi probleme la trecerea frontierei sau la apariția unui copil?

Jurist comments 1

Marcel GORINCIOI
  • Jurisconsult

Buna ziua,

Recomandabil ari fi sa schimbati numele de familie din toate actele ce le aveti pe numele anterior: pasaport, buletin.

Articolul 53. Rectificarea actelor de stare civilă în legătură cu schimbarea numelui de familie şi/sau a prenumelui

(1) În baza actului de schimbare a numelui de familie... mai detaliat şi/sau a prenumelui se rectifică actele de stare civilă întocmite anterior pe numele persoanei care şi-a schimbat numele şi/sau prenumele şi se eliberează certificate respective noi.

O zi frumoasa.

15 iulie 2021