Numele de familie al copilului din prima casatorie

6 decembrie 2019 12

Buna ziua. Din prima casatorie am o fetita, iar in prezent sunt recasatoritasi am inca un copil cu al doilea sot. Daca fostul sot nu vrea sa-si indeplineasca functiile de parinte si e plecat peste hotare, cum as putea sa schimb numele de familie al copilului? Fetita are 3 ani si fostul sot nu da acordul, dar nici pensie alimentara nu achita si nu ajuta cu nimic. Actualul sot vrea sa fim toti intr-o familie.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Adrian Oprea
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Buna ziua,

In acest caz sunt relevante prevederile art. 67-69 din Codul familiei care prevede modalitatea de decadere din drepturile parintesti.

Astfel, urmeaza pe cale judecatoreasca sa decadeti din drepturi parintesti fostul sot, ulterior, sa inaintati o cerere catre oficiul stare civila pentru schimbarea numelui fetitei dvs.

Pasii si actele necesare urmeaza... mai detaliat sa-i gasiti in art. 49-50 din Legea privind actele de stare civila sau o alta modalitate este de a incepe procesul de adoptie.

7 decembrie 2019