Numele tatălui

11 iulie 2024 3

Bună ziua! Nu sunt căsătorită cu tatăl copilului. La perfectarea certificatului de naștere al copilului, pot să-i dau copilului numele tatălui? Sau pot doar să-i dau copilului numele meu? Influențează cumva această alegere durata eliberării certificatului? Vă mulțumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua. Pentru a-i da copilului numele tatălui, trebuie de prezentat la ASP declaraţia tatălui prin care acesta recunoaşte că e tatăl copilului. numele nu influenţează termenul de eliberare a certificatului de naştere.

11 iulie 2024