Numere de înmatriculare franceze provizorii

21 iulie 2020 741

Am cumpărat mașina din Belgia, am inmatriculat-o in Franța și am doar numere provizorii franceze. Mașina e înregistrată pe numele meu. Spuneți-mi, va rog, dacă pot intra și circula pe teritoriul RM? Numerele sunt valabile patru luni. Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Cătălina Bîrsanu
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua Dumitru,

Conform Anexei nr. 2 al Codului Fiscal, pe teritoriul Republicii Moldova se permite circulația cu numere neînmatriculate în Republica Moldova pentru de 180 de zile contra unei taxe de 85 euro.

Mult succes!

22 iulie 2020