Numere românești

4 decembrie 2018 209

Buna ziua. Am așa o intrebare. Mi s-a facut procura pentru un autoturism cu numere RO care a intrat in Republica Moldova in vara anului curent. Acum o săptamana in urma mi s-a intocmit un proces verbal si am fost informat de ofiterul de politie ca autoturismul trebuie scos din țară. Proprietarul autoturismului este cetatean roman cu permis de conducere german. Cand a introdus autoturismul in țara, cei de la politia de frontiera i-au zis ca masina are dreptul sa stea in MD timp de 3 ani plătind regulat venieta. Totuși daca autoturismul trebuie scos din țara eu am posibilitatea de a o scoate cu procura pe care mi-a facut-o proprietarul autoturismului?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Urmeaza a studia drepturile conform procurii, dar nu cred ca e imposibil daca există dreptul de circulație.
Pentru posesorii de automobile cu numere de înmatriculare străine termenul maxim de aflare pe teritoriul ţării este de 180 de zile într-un interval de 12 luni consecutive.
Dreptul de aflare pe teritoriul ţării noastre... mai detaliat pe un termen mai mare de 180 de zile îl vor avea doar autovehiculele introduse de către persoanele fizice domiciliate în străinătate şi care deţin permis de conducere în ţara în care îşi au domiciliul, în condiţia achitării vinietei.

4 decembrie 2018