Numere romanesti

4 decembrie 2018 278

Buna ziua! Am cetatenie romana, dar permisul e moldovenesc. Vreau sa cumpar masina din Romania. Cat timp pot sta pe teritoriul R.M.?

Jurist comments 2

Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna, cu referire la intrebarea dvs., va comunic ca autovehiculul se va putea afla pe teritoriul RM 90 de zile intr-o perioada de 180 de zile.

4 decembrie 2018
  • Jurisconsult

Bună ziua Iurie,

Pentru a putea circula pe teritoriul Republicii Moldova cu automobil înmatriculat în alt stat Dvs. urmează să achitați vinietă.

În conformitate Art. 347 (prim) Codul Fiscal RM, vinieta poate fi pentru o perioadă de valabilitate de o zi, 7 zile, 15 zile, 30 de zile, 90 de zile... mai detaliat 180 de zile, şi 12 luni. Perioada de valabilitate a acesteia începe de la ora 0:00 a zilei solicitate de utilizator şi va expira la ora 24:00 a ultimei zile a perioadei pentru care a fost achitată taxa.

Respectiv termenul maxim de aflare a automobilului pe teritoriul RM poate fi de 12 luni, după care automobilului respectiv urmează a fi scos de pe teritoriul RM.

Dacă aveți întrebări suplimentare vă sunt la dispoziție.

4 decembrie 2018