Numere transnistriene

19 aprilie 2018 360

Sunt cetăţian al RM. Intrebările sunt următoarele: pot să merg cu numere PMR pe teritoriul PMR, dar cu permis moldovebesc? Și dacă este vreo speranţă pe viitor să merg cu aceste numere in RM? Aștept răspunsul Dumneavoastră, vă mulţumesc din start!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Alex,
De fapt, autoproclamata RMN nu este un stat recunoscut la nivel internațional. Absolut nimeni nu a recunoscut acest teritoriu ca stat independent.
Acest teritoriu este o parte a Republicii Moldova, iar Dvs dispunînd de un permis de conducere eliberat de către autoritățile RM sunteți în drept să conduceți pe întreg... mai detaliat teritoriul țării.
Cât privește circulația mijloacelor de transport cu numere de înmatriculare eliberate de autoritățile autoproclamatei nimeni nu vă poate spune nimic cu certitudine. Aceasta deoarece, la mijloc este un joc politic, aceste reguli sunt stabilite de autoritățile Republicii Moldova.
Astfel, în diferite perioade de timp deținătorii mijloacelor de transport înregistrate în stânga Nistrului nu putea circula cu acele mijloace de transport pe teritoriul RM, cel puțin au existat asemenea probleme.
Ce va fi în viitor nimeni nu cunoaște.

20 aprilie 2018