O declaratie notariala din Ucraina necesita aposilare pentru a fi folosita in notarele din Moldova?

20 iulie 2017 21

Buna ziua!! O declaratie notariala din Ucraina necesita aposilare pentru a fi folosita in notarele din Moldova? Multumesc!

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Buna ziua! Actele oficiale intocmite pe teritoriul Ucrainei sunt recunoscute pe teritoriul R. Moldova fara vreo alta legalizare.
Conform art. 13, alin. 1 din Convenţia cu privire la asistenţa juridică şi raporturile juridice în materie civilă, familială şi penală, încheiată la Minsk la 22.01.1993.
Conform art. 15 alin. 1 din Tratatul între... mai detaliat Republica Moldova şi Ucraina privitor la asistentă juridică şi relaţii juridice în materie civilă şi penală, încheiat la Kiev la 13.12.1993 .

20 iulie 2017