O doamna ma acuza ca as fi batut-o, desi am martori ca nu este adevarat

17 iunie 2023 17

Buna ziua. Am avut recent o situatie neplacuta in casa mea. Un oaspete, mai exact o doamna in stare de ebrietate m-a injurat si am rugat-o sa paraseasca casa. Ea a refuzat si a continuat sa ma injure. Prin urmare, am incercat s-o scot fortat. Ea a cazut si s-a lovit la brat. A doua zi mi-a spus ca eu am batut-o, mi-a cerut bani si a zis ca daca nu-i dau, va depune plangere la politie. Sunt martori care pot sa confirme ca nu am batut-o, ci am scos-o doar din casa si curtea mea. Ce mi se poate intampla, daca intr-adevar depune plangere?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Urmează a fi clarificată situația. În caz în care dvs nu sunteți vinovat, nu poate fi vorba de careva consecințe negative. În această situație nu aveti de ce să vă temeți. Or și doamna în cauza poartă răspundere, în caz în care declară neadevăr organului de politie.

18 iunie 2023