O intrebare in privinta masinilor cu numere straine

21 august 2017 309

Buna! Vreau sa aflu cit timp se permine in Moldova sa circuli cu masina adusa de peste hotare cu numere straine?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună seara.
În conformitate cu legislația RM la momentul trecerii frontierii trebuie sa achiti taxa de drumuri, Vinieta, pentru atatea zile câte intenționați să stați în RM, dar nu mai mult de 180 zile. Pentru perioada de 180 de zile veți achita vinieta de 85 euro. Pentru următoarele perioade consecutive... mai detaliat sau incomplete de 180 de zile se alege opțiunea ”Peste 180 zile” și se achită obligatoriu taxa de 180 euro.
Numai bine!!!

21 august 2017