O întrebare mai specială (internet + drept penal)

12 ianuarie 2017 102

Am avut pe PC o mapă cu content +18 (poze/video scoase de pe torrents), am avut nevoie să reinstalez windows-ul și am hotărât să încarc toată informația de pe PC pe CLOUD (servere în internet care permit gratuit sau cu bani să ții fișiere de orice tip, pentru a nu le pierde de pe hard disc sau pentru a le accesa de pe mai multe device-uri). În timp ce fișierele se încărcau - totul brusc s-a oprit, am crezut că sa blocat browserul, am dat să fac restart și nu mă mai puteam loga pe site, bine am spus eu, lăs pe altă data treaba asta. (Mai tirziu am înțeles că contul a fost automat blocat). Peste câteva luni îmi vine poliția (sau cine sunt ei), au făcut percheziții în casă, au luat toată tehnica, totul din cauză că în mapa ceia cu +18 care se încărca pe CLOUD site-ul automat a depistat câteva poze cu conținut +18 infantil (din câteva mii de poze pe care le aveam, se vede că câteva(!) poze erau cu minori, de parcă pot să le controlez eu vârsta la fiecare fată). Probabil voi fi urmărit penal pe articolul 208, aliniat 1 / cod penal (acum încă se mai caută pe tehnica sechestrată). Spuneți-mi, vă rog, ce ar trebui să fac? Cât de real este să nimeresc sub articolul 55? Caut un avocat care înțelege domeniul sau care a mai avut treabă cu așa cazuri. Mulțumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Mircea!
1. Ar trebui sa consultati un avocat. Sa mergeti chiar la el la oficiu sa ii aratati actele pe care le aveti de la perchezitie si sa vorbiti mai in detaliu.
2. Aplicarea art 55 al CP, ce v-ar exonera de raspundere penala, dar ati raspunde administrativ, este... mai detaliat reala, dar oricum tine de procuror la faza de urmarire penala si de judecator la faza de judecare a cauzei. Aplicarea art. 55 implica, printre altele, recunoasterea faptei penale.

15 ianuarie 2017