O mică întrebare despre concediul de maternitate

9 octombrie 2018 181

Bună ziua. Sunt in săptămâna a 21 de sarcină, în curând trebuie să plec în concediu de maternitate. Când m-am angajat la serviciu, aveam deja 1 luna de sarcină, angajatorul știa despre acest lucru și totusi m-a angajat oficial cu salariu de 3.000 de lei, dar în contract este scris ca sunt pe o perioadă de probă de 3 luni. Aș vrea să știu ce concediu de maternitate voi primi și ce îndemnizație lunară voi avea?

Jurist comments 1

Ion Mocanu
  • Avocat-stagiar

Angajatorul nu avea dreptul sa vă angajeze pe o periodă debrobă deoarece art.62 al Codul Muncii prevede expres Se interzice aplicarea perioadei de probă în cazul încheierii contractului individual de muncă că:
Se interzice aplicarea perioadei de probă în cazul încheierii contractului individual de muncă... mai detaliat cu:
[Art.62 lit.a) abrogată prin LP188 din 21.09.17, MO364-370/20.10.17 art.622]
[Art.62 lit.a) în redacția LP168 din 09.07.10, MO160-162/07.09.10 art.586]
b) persoanele în vîrstă de pînă 18 ani;
c) persoanele angajate prin concurs;
d) persoanele care au fost transferate de la o unitate la alta;
e) femeile gravide;

11 octombrie 2018