O minora in varsta de 17 ani jumatate vrea sa plece de acasa din cauza ca parintii nu aproba relatia ei cu un tanar de 24 de ani

15 august 2023 5

Buna ziua. O minora in varsta de 17 ani jumatate vrea sa plece de acasa la iubitul ei, acesta fiind major, de 24 de ani. Parintii fetei nu sunt de acord cu relatia mentionata din motive religioase. Din aceasta cauza, parintii o jignesc si o ameninta. Fata nu mai suporta atmosfera din casa parinteasca. Daca ea pleaca la iubit, iar parintii sesizeaza politia, ce se va intampla? Politia o va aduce fortat acasa?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Andrei, da fata nu este majoră-18 ani, dar ea este la vârsta să decidă cum să procedeze. Eu îți garantezi, că părinții ei n-o să apeleze la poliție, fiindcă ei sunt religioși, religia nu le permite. Ce motiv poate să aibă părinții ei pentru a solicita aducerea acasă, polițistul... mai detaliat de sector n-o să întreprindă, din contra dacă el se v-a implica, el este obligat să verifice cauza plecării fetei de acasă, condițiile de trai ai ei și alte circumstanțe.

16 august 2023