O nelamurire

8 septembrie 2018 38

Buna ziua. Lucrez intr-o companie de stat mai bine de 15 ani. Vreau sa-mi iau concediu din cont propriu pe o perioada de 3 luni de zile, adica 120 de zile. Intreband de colegi, am inteles ca Compania nu accepta sa ofere un concediu din cont propriu atat de mare (Directorul companiei nu semneaza cerere de concediu pe perioada de 120 de zile). Ce ar trebui sa fac in cazul respectiv? Multumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Înaintați o asemenea cerere în scris, sub confirmarea de recepție, urmînd a primi un răspuns scris, în lipsa cărorva reacții, anunțați Inspecția de Stat a Muncii, despre încălcări.
Totuși luați în calcul faptul că, acțiuni mai agresive, vor atrage după sine și contra acțiuni a angajatorului, care poate urmări oricare... mai detaliat pas, avînd scop ascuns de a vă elibera din funcție. (asta cu titlu de precauție).

Cel mai bine încercați soluționarea amiabilă, luîn în calcul că angajatorul pe o perioadă îndelungată nu va avea un angajat, fiind în imposibilitate de a încadra o altă persoană în loc, iar lucru d-stră urmînd a fi pus pe seama unuia din colegi.

9 septembrie 2018
Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Salutare,

Conform al. 1, art. 120, Codul Muncii:

Articolul 120. Concediul neplătit
(1) Din motive familiale şi din alte motive întemeiate, în baza unei cereri scrise, salariatului i se poate acorda, cu consimţămîntul angajatorului, un concediu neplătit cu o durată de pînă la 120 de zile calendaristice, în care... mai detaliat scop se emite un ordin (dispoziţie, decizie, hotărîre)...

Cunvintele cheie sunt: „...salariatului i se poate acorda...”, aceasta înseamnă că oferirea concediului neplătit nu constituie o obligaţie din partea angajatorului şi respectiv, nu se consideră o încălcare în cazul în care angajatorul refuză să ofere concediul neplătit.

Servus

10 septembrie 2018