O persoana activeaza in baza mai multor patente de intreprinzator

26 ianuarie 2022 38

Buna ziua. Este corect ca o persoana sa activeze in baza mai multor patente de intreprinzator ce apartin altor persoane? Astfel de cazuri sunt la Piata centrala din Chisinau. Unde trebuie sa ma adresez, la administratia pietii? Ce risca persoanele implicate?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna ziua Mariana,

Legea prevede ca patenta ofera dreptul de a desfasura activitatea de intreprinzator doar persoanei indicate expres in patenta. Deci ea se elibereaza pe numele persoanei.

Patenta este valabilă numai pentru titularul ei și nu poate fi transmisă altei persoane.

Va puteti adresa Politiei pentru constatatea incalcarilor si amendarea persoanelor respective.

1 februarie 2022