O persoana poate fi condamnata doar in baza unei plingeri fara suficiente probe?

11 iulie 2017 64

Buna ziua, spuneti-mi va rog daca o persoana poate fi condamnata doar in baza la plingere fara suficiente probe?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua Ana,

Codul de procedura penala prevede rolul activ al organului de urmarire penalaeste obligat să ia toate măsurile prevăzute de lege pentru cercetarea sub toate aspectele, completă şi obiectivă, a circumstanţelor cauzei pentru stabilirea adevărului, fapt expres reglementat in art. 254 ( http://lex.justice.md/md/326970/ )

Astfel, o persoana ca sa fie... mai detaliat condamnata, trebuie sa aiba loc desfasurarea urmaririi penale pentru stabilirea circumstantelor cauzei ceea ce dureaza ceva timp, totodata, acesta acumuleaza probe pentru demonstrarea vinovatiei, iar o simpla plingere fara sufieciente probe nu poate dovedi vinovatia unei persoane iar mai mult decit atit condamnarea acesteia.

Instanta de judecata pentru a condamna o persoana, analizeaza toate aspectele laturii obiective si subiective pentru stabilirea vinovatiei persoanei, daca acesta intruneste semnele componentei de infractiune.

11 iulie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Suficienta sau insuficienta probelor poate fi decisa doar de catre instanta de judecata.
Doar plingerea victimei nu poate fi pusa la baza unei sentinte de condamnare. Pe linga aceasta, trebuie sa existe alte probe care sa confirme vinovatia persoanei.
Daca se va ajunge la o sentinta de achitare, aveti dreptul sa... mai detaliat solicitati recuperarea prejudiciului moral si patrimonial pentru tragere ilegala la raspundere penala.

11 iulie 2017