O persoana trebuie să-mi intoarca o datorie

15 aprilie 2019 41

Bună ziua! O persoana trebuie să-mi intoarca o datorie de 1.700 de lei și spune ca n-are sa mi-i dea. Ce pot sa-i fac în asa caz? Pot apela la politie?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Antonela

Poliția nu-i poate face nimic!

Solicitați de la persoana respectivă să vă elibereze o declarație(recipisă) prin care confirmă că a luat de la Dvs cu împrumut suma respectivă.
După ce obțineți un asemenea act adresați-vă instanței de judecată cu o cerere de chemare în judecată cu valoare reducă privind încasarea... mai detaliat datoriei.
Achitați taxa de stat 150 lei, prezentați instanței de judecată probele respective.
În lipsa unor probe ferme care confirmă transmiterea banilor este practic imposibil să obțineți câștig de cauză, decât doar pârâtul să recunoască acțiunea.

15 aprilie 2019