O ruda a luat un credtit, iar eu sunt fidejusor

17 iulie 2019 74

Buna. O ruda a luat un credtit, iar eu sunt fidejusor. Acum lucrez oficial si mi se retrag 50% din salariu. Am luat un avocat care a depus contestatie. Cu toate acestea, mi se retrag bani din salariu automat in contul executorului. Este posibil asa ceva ?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Irina Clepalo
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!
Da desigur este posibil. În momentul cînd executorul judecătoresc stabilește că debitorul (în cazul dat dumneavoastră) este angajat în cîmpul muncii, el remite angajatorului Dvs documentul executoriu în baza căruia vor fi efectuate rețineri din salariu.
Conform art. 106 Cod de executare al RM: ”(1) Cuantumul reţinerilor din salariu... mai detaliat şi din alte venituri se calculează din suma pe care debitorul urmează să o primească. (2) Din salariul şi din alte venituri ale debitorului pot fi reţinute, în baza unui document executoriu, nu mai mult de 20%, iar în baza cîtorva documente executorii, nu mai mult de 50% din cuantumul lor pînă la achitarea deplină a sumei urmărite”.
Succese !

31 iulie 2019