Obligația cumpărătorului la cumpărarea unui apartament

21 ianuarie 2024 3

Bună ziua. După cumpărarea unui imobil, cumpărătorul trebuie să facă declarație de venit la organul fiscal dacă muncește peste hotare? Prețul a fost achitat integral, contractul de vânzare-cumpărare a fost înregistrat la cadastru.

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Cumpărătorul nu trebuie să depună nici o declaraţie la Serviciul fiscal.
Doar vânzătorul trebuie să depună declaraţia privind veniturile în caz că a avut creştere de capital ( a vândut apartamentul mai scump decât la cumpărat).

21 ianuarie 2024
Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

Olga, dvs cred ca v-ați referit doar la obligația de a demonstra proveniența banilor. Da, în acest caz, dvs trebuie să demonstrați proveniența banilor cu care veți cumpăra acel apartament, de exemplu să prezentați contractul de muncă și un extras bancar cu intrările resurselor financiare din salariu. Aceste documente le... mai detaliat veți prezenta notarului, după ce veți cumpăra nu trebuie să prezentați nimic către FISC.

21 ianuarie 2024