Obligația de a avea avocat

20 ianuarie 2019 47

Obiectul litigiului este încasarea pensiei de întreținere a copilului de către părinți. Unde sunt enumerate acele ”cazuri prevăzute de lege” în care este obligatoriu să ai un avocat? Întreb ca să înțeleg unde scrie expres când și în ce situații trebuie sau nu sa am avocat?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Fiți sigur că in cazul enunțat, nu este obligatoriu contractarea unui avocat, sunteți în drept de a va apăra singur drepturile.

20 ianuarie 2019
Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Salutare

Nu sunteţi obligat să aveţi avocat dar, în cazul în care aveţi un venit sub plafonul nivelului minim de existenţă stabilit de Biroul Naţional de Statistică, puteţi să vă adresaţi la Consiliul Naţional pentru Asistenţă Juridică Garantată de Stat şi, puteţi beneficia de un avocat plătit din contul statului.

Detalii aflaţi... mai detaliat aici: http://www.cnajgs.md/ro/

Servus

22 ianuarie 2019