Obligatia de a plati serviciile comunale de catre chiriasi

2 martie 2017 107

Buna ziua! Eu locuiesc la o gazda din Chisinau si achit 150 euro chirie lunara. Proprietara gazdei beneficiaza de reducere la incalzire 40% si noi am achitat pina acum doar 60% la banca, iar acum proprietarii cer ca cei 40% sa le achitam direct lor. Noi suntem obligati sa le achitam sau nu?

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Buna ziua,
Absolut nu!
Proprietarul este scutit de 40%. Asta inseamna ca nici ea, nici altcineva nu este obligat sa achite aceasta suma. In caz contrar, proprietara s-ar imbogati nejustificat.

2 martie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

in cazul in care aveti un contract de locatiune ...acesta prevede obligatiunea achitarii Serviciilor comunale ...respectiv conform facturilor ...in care sunt indicate doar acele 60%!!!

2 martie 2017