Obligația să ai avocat

19 ianuarie 2019 33

Buna ziua. Este obligatoriu ca eu, persoana fizica, sa angajez avocat in instanta de judecata (cauza civila)? Citesc art. 75 alin. 1 CPC si vad ca si singur pot sa ma apar in instanta, dar as vrea sa ma asigur întrebând aici. În ce situații trebuie avocat obligatoriu si in ce situații nu este obligatoriu? Multumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Ruslan,
Regula generala este că persoana fizică se poate apară singură, însă, în anumite cazuri expres prevăzute de lege, aceasta urmează a fi asistată de către un avocat în mod obligatoriu.
Unul din cazurile în care ar fi obligatorie apărarea persoanei fizice de către un avocat se referă la instituirea măsurilor... mai detaliat de ocrotire judiciară.

Ați putea să ne spuneți la ce se referă obiectul litigiului cauzei civile?
Aceasta nu va oferi posibilitatea sa va acordăm un răspuns corect.

19 ianuarie 2019