Obligatiile angajatorului

16 mai 2021 26

Buna ziua. Recent o persoana s-a eliberat din functie pe motiv ca a atins varsta de pensionare. Persoana in cauza are vechime in munca de peste 40 de ani. In acest caz angajatorul este obligat sa achite o anumita suma pentru vechime in munca, sau doar ultimul salariu? Unde pot gasi astfel de informatii? Va multumesc!

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua. Angajatorul este obligat să achite drepturile salariale (salariu, sporuri la salariu, etc.) și pentru concediile nefolosite. Pentru vechime în muncă, nu există asemenea obligații.

17 mai 2021