Obligațiile IMGFL

17 martie 2021 36

Bună ziua. Avem o problema la fațada blocului, și anume când plouă, apa ajunge în apartament. Am contactat gestionarul IMGFL, care a zis ca nu se ocupă ei de așa ceva, deși în factură este indicat negru pe alb ca ei răspund și de fațadă. Noi factura o achităm regulat. Întrebarea e cum putem să îi determinăm din punct de vedere legal să o facă? Avem răspunsurile la 2 petiții adresate primărieă și preturii, care zic ca IMGFL este responsabila. Pretura chiar le-a zis sa intervină de urgenta și sa ne informeze de rezultat, ceea ce nu s-a făcut. Va mulțumesc.

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua. Trebuie să constate acest fapt (anume că apa ajunge în apartament din cauza fațadei deteriorate sau necalitative a blocului) un expert, și să evalueze suma prejudiciului cauzat, după asta se expediază o cerere prelabilă ÎMGFL, cu solicitarea compensării prejudiciului, după se poate de adresat în instanța de judecată.... mai detaliat De regulă constatarea scurgerii apei de pe fațadă în apartament trebuie să o facă ÎMGFL însă ei în acest caz nu o să dorească.

18 martie 2021