Obtinerea actelor permisive pentru restabilirea garajului după incendiu, construit cu circa 7 ani in urma.

16 decembrie 2019 43

Buna ziua! Părinții au avut în sat o construcție veche care era amplasată pe hotar, țineau păsările și nutreț pentru animale. Aproximativ 7 ani în urmă au reconstruit construcția respectivă în garaj, pentru automobil și tractor, și au mutat construcția cu un metru de la hotar. Vecinii au casa de locuit tot la un metru de hotar. La sfârșitul lunii septembrie a fost un incendiu și garajul respectiv a ars (din cauza unui scurt circuit), au rămas doar pereții. Vecinii nu au avut de suferit. Ulterior tata a început lucrările de restabilire a garajului respectiv. Vecinii au scris plângere la Agenția de Supraveghere Tehnică din raion și la Primăria din sat, invocând că se tem să nu se mai întâmple incendiu și au solicitat examinarea cazului în teren și verificarea legalității garajului respectiv. Cei de la Agenția de Supraveghere Tehnica au făcut o prescripție prin care au constatat că garajul este neautorizat și au solicitat stoparea lucrărilor până la obținerea actelor permisive. Primăria din sat a dat răspuns vecinului, însă el nu este de acord cu răspunsul primăriei, solicitînd informație referitor la garaj, dacă are acte legale și să fie demolat. Având în vedere cele relatate, spuneți va rog, ce poate face tata în cazul dat? Poate obține acte permisive pentru reconstrucția lui în parametri existenți? Poate fi demolată constructia, având în vedere termenul de prescripție și faptul că atunci când a fost construit garajul (acum circa 7 ani) vecinii nu au avut pretenții, adică tăcit au acceptat. Țin să mentionez că garajul are perete orb (fara geamuri) către vecin și garajul urmeaza a fi restabilit din materiale antiincendiare.
Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Constructia nu poate fi demolata, pentru ca a trecut termenul de prescriptie pentru atragere la raspundere contraventionala.
Dar pentru reconstructie aveti nevoie de toate actele permisive necesare (autorizatie de constructie).
Vecinii nu au nici un cuvint de spus in toata aceasta situatie, atita timp cit nu incalcati dreptul... mai detaliat de vecinatate (de ex distanta de la hotar).
Mergeti si obtineti autorizatia de constructie a garajului si reconstruiti.

16 decembrie 2019