Obtinerea certificatului de nastere de cetatean roman pentru copii minori

17 septembrie 2018 173

Buna ziua. Ma numesc Irina. Sunt mama a doi copii minori. Din 2011 sunt in divort oficial. Prin decizia judecatii copiii au ramas in grija mea. In iunie 2018 tatal copiilor mei a fost decazut din drepturi parintesti prin decizie de judecata. Detin cetatenie romana in baza certificatului de cetatenie pe care l-am obtinut in 2013 unde sunt indicati si copiii mei. Pot sa le fac certificate de nastere copiilor ca cetateni romani fara permisiunea tatalui lor, prezentand decizia judecatii de a-l decade din drepturi parintesti? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Avînd la mînă decizia privind decăderea din drepturile părintești, nu mai e nevoie de acordul soțului decăzut. La etapa necesară doar o prezentați, de dorit sa fie și în original.

17 septembrie 2018