Obținerea cetateniei romane

1 iulie 2018 70

Buna ziua. Sunt cetateanca a R. Moldova si traiesc cu un cetatean roman, cu care nu suntem casatoriți, dar avem o fiica în comun, ce îi poarta numele de familie. Pot obține cetatenie mai repede fara casatorie.

Jurist comments 1

Marina Bzovii
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Ana,
Puteți obține cetățenia mai repede doar dacă locuiți în condițiile legii pe teritoriul României de cel puțin 8 ani, sau dacă redobândiți cetățenia în baza ascendenților până la gradul III (părinți, bunici, străbunici). Din păcate Legea nr. 21/1991 a cetățeniei române solicită căsătoria și conviețuirea cu un cetățean român, pe... mai detaliat o perioadă de cel puțin 5 ani, pentru a obține dreptul de a fi acordată cetățenia. Nu există alte prevederi pentru persoanele care au copii în comun și sunt necăsătoriți. În schimb puteți beneficia de o viză lungă ședere în România și eventual de un permis de muncă.
Succes!

2 iulie 2018