Obținerea cetățeniei române de către soțul basarabean

9 decembrie 2019 142

Dacă eu am cetățenie romana, iar soțul meu - nu, care este procedura de obtinere a cetățeniei pentru el. Cât timp durează?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Adrian Oprea
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Buna ziua,

Recomand ca sotul dvs sa depuna dosarul pentru redobandirea cetateniei romane in baza art. 11 (in cazul in care ii permit circumstantele).

Dobandirea cetateniei romane in baza art. 8 este posibila inclusiv in cazul casatoriei cu un cetatean roman. Doar ca aceasta procedura este mult mai complicata, anevoioasa si necesita... mai detaliat mai mult timp, concomitent fiind necesare respectarea tuturor conditiilor impuse de lege pentru ca sotul sa poata obtine cetatenia romana in urma casatoriei cu dvs.

10 decembrie 2019