Obtinerea dreptului de stabilire a domiciliului copiilor in Moldova dupa divort

17 iunie 2021 14

Buna ziua. In momentul de fata sunt in proces de divort, initiat de catre sotul meu, cu care avem doi copii. Locuim in Romania in casa sotului, Suntem cetateni romani, iar eu sunt si cetatean moldovean si am proprietate in Moldova. Care ar fi modalitatea de a ma reintoarce in tara cu copiii, ei au 5 si 6 ani. Avocatul din Romania nu vrea sa-mi sustina ideea de a parasi tara, insa, datorita conflictelor si presiunii, nu mai rezist, si vreau sa incep o viata noua, cu copiii, la casa mea, in tara mea.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna d-na Fafiana, DVS liber puteți să vă deplasați în țară, fiindcă ex/soțul nu are nici-o atribuție la avera care o dețineți în țată. E clar avocatul lui vrea să-ți creeze probleme în Romănia, fii fermă și poți să deplasezi la tine în țară, restricții nu sînt.

18 iunie 2021