Ocupatie de teren fara autorizatie

24 martie 2017 54

A fost ocupat ilegal terenul de pamint, care ii apartine mamei mele. Ce putem face sa ne aparam dreptul?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Irina Șeghera
  • Avocat-stagiar

Bună seara, Galina

Inițial, expediați persoanei care încălcă dreptul de proprietate a mamei Dvs o cerere prealabilă în care expuneți pretențiile și solicitați eliberarea terenului.

Scrisoarea trebuie expediată cu aviz de recepție recomandată.În cererea prealabilă indicați un termen de minim 7 zile în care persoana trebuie să elibereze terenul.

Ulterior,... mai detaliat dacă persoana nu eliberează terenul, înaintați o cerere de chemare în judecată în care pe lîngă faptul că cereți elibererea terenului, puteți solicita și despăgubiri pentru încălcarea dreptului de proprietate.

La cerere de chemare în judecată anexați obligatoriu dovada faptului că mama este proprietarul terenului.

Dar pentru o finalitate reușită, vă recomand să vă adresați unui avocat !

24 martie 2017