Odată cu întrarea în vigoare a Legii nr. 270 din 23 noiembrie 2018, mi s-a micșorat salariul

12 martie 2020 31

Odată cu întrarea în vigoare a Legii nr. 270 din 23 noiembrie 2018, mi s-a micșorat salariul. De ce nu se mai plătește diferența de salariu? Această diferență era în jurul a 900 lei. Acum contabila îmi explică că diferență nu mai este. Luna trecută am avut calculat 4.142 lei, salariul mediu 5.048. Unde aș putea să mă adresez?

Jurist comments 1

Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua,

În general ar fi trebuit să vi se păstreze salariul mediu lunar pe perioada anterioară intrării în vigoare a legii, dacă suma acestuia depășea salariul potrivit noii legi.

Acum adresați-vă direct conducătorului instituției mai întâi, iar ulterior după circumstanțe deja.

Succese!

22 martie 2020