Oferta de credit gasita pe internet

20 noiembrie 2017 20

Buna ziua. Acum citeva săptămâni am găsit pe internet un anunț ce conținea ca oferă credite de la 5.000-80.0000€, dobinda de 2% anuale. Eu am luat legătura cu persoana data și am aflat mai multe date despre contractul de credit. Dumnealui mi-a trimis un formular pe care l-am completat cu datele personale. După aceea mi-a spus ca este necesar să achit prin Western Union suma de 200$ pentru serviciile notarilor care întocmesc contractul. Eu am riscat și am făcut acest transfer. După care dumnealui mi-a trimis pe Gmail un fel de asigurare în bancă care mă obligă să achit 700$ pentru a transfera creditul. Nu am încredere în acest domn și m-am oprit aici. După care el a început să scrie pe Whatsapp, chiar a trimis și poza la cartea lui de identitate. Nu stiu ce sa cred și ce sa fac în continuare, deoarece dumnealui a refuzat să răspundă cu video pentru ca să-mi confirme că sunt actele lui. Mulțumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Draga Magdalena,
E bine ca v-ati oprit aici. Acum uitati de cei 200 $, consideratii ca fiind un pret platit pentru o lectie de viata. De obicei lectiile de viata sunt mai scumpe. Daca aveti nevoie de bani Va recomand sa apelati la companii de finantare sau banci.

20 noiembrie 2017
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Presupunerile Dvs merită verificate și în cazul în care se confirmă intenția persoanei de a vă înșela, îl puteți reclama la poliție, astfel în caz că este o șmecherie pe internet, înseamnă că posibil mai sunt victime, respectivl la poliție poate fi un dosar deschis pe acest caz și mai... mai detaliat multe probe pentru a identifica făptuitorul.

21 noiembrie 2017
Constantin Iosip
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Depuneți o plângere la politie pe cazul dat. La plângere anexate toate probele ce le aveți.

21 noiembrie 2017