Oficial lucrez, dar în realitate sunt fără lucru

20 septembrie 2021 21

Bună ziua! Am lucrat până recent că vânzătoare la un magazin din sat. Pe 6 septembrie șefa ne-a anunțat că va da magazinul în locațiune. Din ziua următoare, eu și încă o vânzătoare am rămas fără serviciu, pentru că noii locatari nu au nevoie de lucrători. Salariul nu mi l-au achitat, dar continui să fiu la evidență ca angajat, adică oficial lucrez, dar în realitate sunt fără lucru. Mă puteți sfătui cum sa procedez?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna d-na Olga, v-a fi normal dacă DVS o să depuneți o cerere de concediere vechil administrator, fiindcă noul stăpîn nu are nevoe de servicile DVS.

22 septembrie 2021