Omologarea actului de divort

29 decembrie 2019 75

Buna ziua. In 2011 m-am casatorit in Moldova si apoi am plecat cu sotul in Franta. In 2016 am divortat la Ambasada Moldovei in Paris prin declaratie comuna, neavand copii si nici pretentii legate de avere.
Ulterior am depus dosarul pentru dobandirea cetateniei franceze, unde se cere si certificatul de divort apostilat si tradus. In plus mi se cere acum "omologarea actului de divort la o autoritate moldavă in Moldova".
Cunoasteti asa procedura si care este demersul? La cine trebuie sa ma adresez ?
Multumesc anticipat pentru raspuns.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

Prin omologare s-ar putea avea în vedere prezentarea actului apostilat, inclusiv în copie tradusă, legalizată notarial și apostilată.

16 iunie 2020