ONLYFANS legal in RM?

3 noiembrie 2023 3

Buna! Onlyfans este legal in Moldova, daca declar veniturile si platesc impozite? Multumesc!

Jurist comments 2

Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Poly,
Daca primiti banii pe un card din RM, atunci la sf de an calendaristic trebuie sa mergeti la Serviciul Fiscal pentru a declara sumele primite pe card ca fiind venit. si urmeaza sa achiti si impozitul pe care o sa-l calculeze pe loc inspectorul fiscal.

3 noiembrie 2023
Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

Poly, if this is your real name, legalitatea unei activități sau a unei profesii nu depinde doar de plata taxelor. De exemplu cu câțiva ani în urmă au fost efectuate percheziții în legătură cu desfășurarea acestor activități. În prezent în rândul practicienilor de profesii juridice părerile sunt împărțite - o... mai detaliat parte, care sunt mai liberali, zic că activitatea de videochat nu ar fi interzisă dacă "actrița" desfășoară această activitate fără a avea un "manager", iar o altă parte care sunt mai moraliști sunt de părere că această activitate este ilegală și în genere îi păcat mare.
Percheziția despre care am scris mai sus, dacă eu nu mă greșesc, a fost încadrată în infracțiunea de proxenetism pentru că era organizată de un "manager".
Tu dacă ai desfășura așa activitate în mod independent eu aș zice că nu te-ai expune nici unui pericol juridic.
Mai explorează aspectele legale și fiscale. Eventual poate mie îmi mai apare o idee dacă mă suni.

3 noiembrie 2023