Onorariul executorului pentru incasarea taxei de stat

14 februarie 2023 72

Buna ziua. In cadrul unui proces judiciar, instanta a stabilit ca debitorul trebuie sa achite o datorie de in marime de 6.700 lei, plus taxa de stat 270 lei. Executorul judecatoresc a deschis doua dosare: unul pentru datoria propriu-zisa si celalalt pentru taxa de stat si cere onorarii in marime de 1.442 lei pentru fiecare din acestea. Sunt legitime actiunile executorului?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Posibil că da.
Executorul a primit 2 titluri executorii, 1 înaintat de creditor pentru încasarea sumei de 6700 lei și al 2-lea înaintat de instanța de judecată pentru încasarea taxei de stat de 270 lei.
Potrivit codului de executare onorariul executorului nu poate fi mai mică de 500 lei. La caz sunt... mai detaliat 2 proceduri de executare diferite, respectiv 500+500 = 1000 numai onorariu.
Arhivarea dosarului costă 80 de lei fiecare dosar, va mai trimis 2 încheieri care costă cîte 20 lei fiecare + cheltuielile de corespondență, poate a aplicat și vre-un sechesteru respectiv și se acumulează.
Pentru a fi convinsă că nu vă sunt încălcate drepturile, solicitați de la executor borderoul de executare.

Mai detaliat puteți citi Regulamentul privind modul de determinare a mărimii taxelor
pentru efectuarea actelor executorului judecătoresc şi a spezelor procedurii de executare
https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=20772&lang=ro

14 februarie 2023