Oprire penalizări credit

24 mai 2018 103

Bună ziua. O rudă de a mea a luat un credit de la o companie de credite rapide. Achita totul în regulă, dar la un moment dat a rămas șomer și nu mai putea achita la timp și a întârziat 3 luni cu plată ratelor. Acum compania de creditare îi pune penalități de 270 lei/ zilnic, ceea ce face imposibil de achitat acest credit. Când s-a reangajat, a mers și a achitat, dar penalitățile continuau să crească. Acum i s-a acumulat o sumă de aproape 70.000 lei, care zilnic crește. Există posibilitatea de a opri cumva creșterea acestor penalități, pentru a fi posibilă returnarea creditului?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua,
În primul rând urmează a fi studiat contractul, totodată, urmează a fi limitat în timp și sume penalitățile. Deseori în cazul companiilor de acest gen, penalitățile sunt abuzive, astfel pot fi micșorate sau limitate. Urmează a studia contractul.
Succese

24 mai 2018
  • Jurisconsult

D.na Raisa, tot depinde de contract, în ultima preambulă a contractului este prevăzut cum se clarifică aşa probleme, În cazul dat dvs solicitaţi să apeleze ei în instanţă, unde dvs o să demostraţi că suma nu e reală şi din ce ea este alcătuită şi în cît de corect s-au... mai detaliat făcut calculele.

25 mai 2018