Oprit de politia de patrulare pentru o verificare banala, in lipsa incalcarilor

7 aprilie 2017 62

Are dreptul politia de patrulare sa opreasca pentru verificare autovehicolelor in caz cind nu a fost comisa nici o incalcare si nu are temei pentru a stopa autovehicolul?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua Eugen, INP nu are dreptul să te oprească fără vreun temei.
Găsești aici răspunsul detaliat http://yavo.md/raspunsuri/v/poate-un-politist-sa-opreasca-mijlocul-de-transport-fara-temei

9 aprilie 2017