Orar vizite copil minor

11 iulie 2022 122

Buna ziua! Divortul l-am facut la notar. Tatal copiilor isi face orar de vizite convenabil pentru sine, nu si pentru copii. Daca merg in instanta de judecata, voi putea eu dicta orarul dupa care s-ar efectua vizitele. Un copil este cu nevoi speciale, deci in principiu nu as vrea ca tatal sa ia copilul cu el in absența mea, din motiv ca nu si-a dat silinta pentru a fi in preajma la recuperari, nu stie cum se comporta copilul etc.). Ma ameninta cu judecata cand il rog sa petreaca timpul cu copilul in prezenta mea. Va multumesc!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Puteți să vă adresați la autoritatea tutelară pentru întocmirea unui grafic de întrevederi cu copilul, graficul fiind negociat cu ambii părinți fără să fie dictat de către unul din voi.

Ce ține de petrecerea timpului cu copilul în prezența dvs este o solicitare neîntemeiată atâta timp cât ambii părinți sunt... mai detaliat egali în drepturi prin urmare fiecare alege modalitate de petrecere cu copilul fără să-i fie create careva deranjuri de către celălalt soț

14 iulie 2022