Ordin de transfer

2 iulie 2018 35

Neindicarea in carnetul de munca a ordinului de transfer dintr-un post in altul, in cadrul aceeasi intreprinderi, duce la nulitatea acestuia sau nu? Unde este reglementat acest fapt?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat
  • Dreptul muncii
  • Dreptul civil
  • Dreptul familiei

Daca transferul s-a efectuat cu respectarea art. 74 din Codul muncii http://lex.justice.md/md/326757/, atunci omisiunea de a inscrie aceasta modificare in carnetul de munca nu duce la nulitatea ordinului respectiv. Vedeti aceasta hotarire de Guvern: http://lex.justice.md/md/326586/, precum si aceasta: http://lex.justice.md/md/375421/

2 iulie 2018