Ordonanta de protectie

25 mai 2020 29

Buna ziua. Cum pot face ordonanta de protectie impotriva sotului meu? Noi detinem cetatenia Moldovei, dar locul permanent de trai e in alta tara. Acum ne aflam in Moldova. Sotul ne preseaza psihologic foarte tare, pe mine si pe copilul de 3 ani. Va multumesc.

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Sesizați organul de politie între timp ori de câte ori sotul va agresează ca aceștia să constate acțiunile de agresiunea față de dvs totodată filmați dacă aveți posibilitatea aceste momente.

Cererea privind emiterea ordonanței de protecție o puteți solicită și instanța de la locul unde aveți reședință și de unde... mai detaliat soțul aplică violență iar aceasta se examinează timp de 24 de ore de la primirea cererii.

Prin urmare vă recomand să nu ezitați și să obțineți o ordonanță de protecție cît mai rapid pentru a evita care vătămări și pericol față de dvs și copilul dvs, adresați-va unui avocat să vă ajute în acest sens.

26 mai 2020
  • Jurisconsult

D-na Anna, DVS puteți să faceți rost de ordonanță, apelînd la justiția țării noastre, dar care e rostul soțul nu este în țară. Eu vă propun să înregistrați toate amenințările la telefon și cum v-a apărea soțul în țară să depuneți o cerere la poliție, care poate în mod de... mai detaliat urgență să fie examinată ( cu anexarea înregistrărilor la cerere ). Instanța de judecată v-a pronunța o ordonanță, dacă soțul o să încerce să o încalce, v-a fi sancționat de poliție.

26 mai 2020