Ore lucrătoare intro lună

10 iunie 2017 225

Este fixat pe luna că trebuie să avem concret 168vde ore? Indiferent că luna are mai puține zile și nu ajungi la aceasta normă, șeful cînd ne-a dat salariu pentru luna aprilie, ne-a scăzut din salariu din cauză că nu am ajuns la 168 de ore, motivind ca acesta este standardul de ore. Este aprobată vreo lege și de cînd?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Durata normală a timpului de muncă al salariaţilor din unităţi nu poate depăşi 40 de ore pe săptămînă, conform art. 95 din Codul Muncii. Insa, intrebarea Dvs tine mai mult de sistemul de tarifare aplicat de catre unitatea unde activati. Respectiv, pot exista cazuri in care salariul se achita lunar... mai detaliat in cuantum fix, independent de zilele efectiv lucratoare, cit si cazuri in care salariul este platit in alt mod, de exemplu raportat la orele efectiv lucrate. Cadrul legal in acest sens este asigurat prin Legea salarizarii - http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=312886

11 iunie 2017