Отсутствует правопреемник после смерти должника

11 februarie 2020 84

Здравствуйте. Должник умер, а правопреемник не может вступить в права собственности из-за ареста суда и судебных исполнителей. Тупик, выхода из ситуации судебный исполнитель не знает. Помогите!

Jurist comments 5

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Cine are sechestre? persoana decedată sau moștenitorului? Urmează a identifica masa succesorală, ulterior de identificat executorii care au aplicat sechestrele, de ridicat sechestrele sub condiție de acceptare de către succesor, cu ulterioara înregistrare după acesta dacă acesta dorește să le accepte, cu ulterioara valorificare.
Este o soluție generală, urmează a... mai detaliat studia întreg pachetul de acte și situații existente pentru a putea oferi un răspuns mai precis, totul depinde de situația faptică.

12 februarie 2020

Здравствуйте. Проблема в том ,что наследник не хочет вступать в права собственности. Имущество есть,нас кредиторов 3 разных человека и разные исполнители,но суд.исполнитель не знает как провести процедуру реализации,т.к. отсутствует срок принятия наследства. Прошло 1.5 года после смерти должника и наследник сказал,что не хочет вступать в права наследования. Спасибо.

13 februarie 2020
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Pentru așa cazuri există procedura de substituire a succesorului in drepturi, pentru a repune în termen cît și a accepta succesiunea, urmînd a fi înaintat o acțiune în instanța de judecată.

13 februarie 2020

Спасибо. А кто это может сделать судебный исполнитель или я?

13 februarie 2020
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Doar debitorul care are interes în sensul încasării sumei.
Ulterior mergeți la notar pentru perfectare și ulterior înregistrare.
Executorul nu are atribuții

13 februarie 2020